1

wtorek, 1 października 2013

(247365) Dobre zdjecia.

  Robienie zdjęć to najłatwiejsza rzecz jaka przytrafiła się człowiekowi w 21 wieku. Nie dość, ze aparaty fotograficzne robią zdjęcia to dodatkowo jeszcze telefony i tablety. Niezbędnym dodatkiem do tych urządzeń jest ktoś kto zauważy coś wartego uwiecznienia i naciśnie spust migawki. Naciśnie spust migawki w odpowiednim momencie.
Gdy nie mamy pojęcia o fotografii lub sytuacja wymaga natychmiastowego reagowania to róbmy dużo zdjęć, dziesięć, dwadzieścia albo sto. Cyfrowa fotografia jest dobrodziejstwem zupełnie niedocenianym. Gdy robimy dużo zdjęć zwiększamy szanse na zrobienie (nawet przypadkowo) idealnego albo dobrego. Dzisiaj chciałbym opowiedzieć wam o tym, ze w konstruowaniu dobrego ujęcia istnieje bardzo
łatwa w zastosowaniu zasada. Prosta i nadająca zdjęciu przestrzeni i dynamiki.
Tym razem zacznę od środka a nie od początku. Postarajmy się podzielić ekran na którym widzimy przyszłe zdjęcie lub pole widzenia przez wizjer, na trzy poziome i trzy pionowe części. Jeżeli wyraziłem się dostatecznie jasno to powinniście widzieć taki oto podział.

I tutaj środek dochodzi do głosu, przepraszam nie ma głosu bo jest martwy. Wystrzegajmy się umiejscowienia fotografowanego przedmiotu lub osoby tak aby znalazła się po środku zdjęcia. Poniżej zamieszczam dwa zdjęcia które obrazują moje niejasne pisanie. Gdy fotografowana osoba patrzy w naszą lewą (a swoją prawą) stronę to przesuńmy w kadrze fotografowaną osobę na prawo. Oto przykład poniżej.
Tutaj sylwetka jest przesunieta w prawo co powoduje iluzję przestrzeni ktorą ma jeszcze do pokonania biegnąca postać.
Ataner ma gdzie pojechać i jeszcze przez chwilę nie wyjedzie ze zdjecia.

 Gdy fotografujemy plener to zwróćcie uwagę na horyzont. Aby zdjęcie było dynamiczne to ustawmy horyzont na 1/3 od dołu gdy niebo jest atrakcyjne. Można horyzont umieścić na 2/3 od dołu gdy chcemy zaakcentować np. ładnie kwitnącą łąkę. W obydwu wyżej opisanych przypadkach gdy trafia nam się drzewo na pierwszym planie to niech będzie na lewej lub prawej, pionowej kresce.
nudno                  ciekawie
Klasyka! Przykład do naśladowania.

Tak więc chwila zastanowienia może przyniesć pożądany efekt w postaci zdjęcia ktorym możemy się pochwalić. To czy wasze zdjęcia bedą ciekawe zależy tylko od was i możecie lub nie stosować sie do przedstawionej zasady ale warto przynajmniej o niej wiedzieć.
Dziękuję Ataner za użyczenie swych zasobów fotograficznych. 
247365

16 komentarzy:

  1. Chociaż trochę zasad znam, ale i tak robię dużo zdjęć, aby mieć w czym wybrać. Nie jest to też dobre, bo później mam kłopoty z wyborem, moim zdaniem najlepszego:). Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nigdy wiedzy nie za duzo tak jak i dobrych zdjec a wybor najlepszego nie nalezy do latwego. Dobrze, ze mozemy je trzymac na twardych dyskach bo to latwe i tanie.
      Zycze milego pstrykania i ladnych kompozycji.

      Usuń
  2. Ja niestety muszę się pogodzić z moim antytalentem w tej kwestii. A szkoda. Bo pomysłów w głowie mam sporo i chociaż wiem jak chciałabym żeby dane zdjęcie wyglądało, to nie potrafię przenieść tego na cyfrowy obraz:( Ale za to mój chłop robi śliczne zdjęcia, także się uzupełniamy;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To gdy twoj spec jest obok podpowiedz mu jak chcialabys zrobic zdjecie, jak je widzisz moze wtedy jego rekami spelnisz swoje wizje.

      Usuń
  3. dobre podsumowanie pewnych (nieoczywistych) prawd w fotografii

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Idzie jesien i zapewne wiele osob wybierze sie na wycieczke aby cyknac zolte liscie wiec taka porada moze przydac sie wielu z nas. Po prostu warto o tym wiedziec.

      Usuń
  4. Zawsze trzymalam sie kilku zasad starych jak swiat - by zdjecie mialo ostrosc a fotografowany obiekt byl w centrum, ludzie nie poobcinani. Podane rady otworzyly me oczy na inne mozliwosci a przyklady pokazuja szalona roznice. Zaczne sie do nich stosowac bo sa dobre I pomocne.
    Dziekuje I pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To wszyscy trzymamy kciuki za powodzenie w kompozycji nowych zdjec. Ja juz zaczynam zezowac patrzac jednoczesnie na ekran aparatu i na to co widze golym okiem. Wyobrazam sobie jak zdjecie powinno wygladac idealnie a i tak wiele z nich jest zupelnie do kitu.

      Usuń
  5. We wszystkim moze być wieeelka roznica. Wykazuja to napisy i strony tworzone przez amatorów korzystajacych z mozliwosci graficznych komputera, wykazuja to wlasnie zdjecia doskonale zrobione technicznie na drogim sprzecie, ale bez odrobiny wyczucia artyzmu i kompozycji. Wtedy az szkoda tego dobrego sprzetu, ktory w innych rekach bylby tak przydatny. Zwyczajowo artysci klepia bide, a dobry sprzet w innych rekach. Jestes madrym czlowiekiem, ze robisz po prostu szybki, prosty kurs lepszych zdjec. W gronie czytajacych ten blog duzo osob bedzie mialo z tych informacji pozytek i moze powstana konkursowe fotki. Ataner zaskakuje czytelnikow zdjeciami na coraz wyzszym poziomie, Coraz czesciej trudno wybrac tylko jedno najlepsze zdjecie w kolejnym reportazu. Pelna uznania dla pomyslu, pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z checia dziele sie swa wiedza bo tym samym taki krotki kurs kompozycji jest latwy do przyswojenia. Co do drogich aparatow fotograficznych to jestem sceptykiem. W wiekszej mierze ogladamy zdjecia na ekranie komputera wiec w zupelnosci wystarczy nam popularny sprzet jak komorka albo automat. Ci ktorzy zyja ze zdjec niech sie martwia o objektywy za tysiace, my robmy ladne zdjecia w ktorych jest ruch i spelniona wizja autora.

      Usuń
  6. Świetny pomysł takie porady, trzeba je tylko zapamiętac!

    pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No coz, wszystkiego nie da sie zapamietac ale gdy komus przypasuje takie zdjecie z horyzontem nie po srodku kadru to juz wiecej go tam nie umiesci.

      Usuń
  7. Biorę sobie do serca wszystkie rady, zawsze robię zdjęcia na wyczucie; dzięki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Slusznie bo wtedy zdjecie jest autorskie, tylko i wylacznie twoje. Uchwycasz to co widzisz i chcesz pokazac.

      Usuń
  8. Przeczytałam uważnie bo lubię dobre rady. Umieszczenie obiektu tak, by miał przed sobą przestrzeń jest dobre jeśli się chce pokazać możliwości i przyszłość ale jeśli chce się pokazać przeszłość i drogę przebytą to wręcz przeciwnie. A nudno i ciekawie to najbardziej subiektywne pojęcia, bo czasem klasyka właśnie jest nudna. Rada z horyzontem cenna i ją zastosuję. Jakaś przekorna i zadziorna się robię przy Twoich postach, czyżbym miała jakiś problem z samooceną? Pozdrawiam ciepło i jesiennie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To nie jest nakaz a tylko wskazowka. Wiadomo, ze nie mozna kazdego zdjecia robic tak samo bo wtedy to wieje nuda. Dobrze, ze przypasowal ci kawalek z horyzontem. Im wiecej watpliwosci w ocenie ujecia na zdjeciu tym predzej wypracujesz swoj wlasny i niepowtarzalny styl fotografii i moze ten zadziorny kawalek Twojej duszy zaowocuje wspanialymi fotkami.
      A ja zycze udanych spacerow jesienna alejka w parku z aparatem fotograficznym w rece.

      Usuń